عناوین سایت

خدمات

پیوندها

به اروست بیایید

چرا تایلند؟ چرا سواحل خلیج فارس؟ باداب سورت اروست، نگین شمال ایران همین جاست! لذت تماشای مناطق بکر و اعجاب انگیز را در باداب سورت اروست، سرزمین چشمه های طلایی تجربه کنید

مقالات گردشگری

مقررات بازدید از باداب سورت

 
مردم بالا دست، چه صفایی دارند!
چشمه هاشان جوشان، گاوهاشان شیرافشان بود!
بی گمان پای چپرهاشان جای پای خداست.
مردمش می دانند، که شقایق چه گلی است.
مردمان سر رود آب را میفهمند.
گل نکردندش، ما نیز
آب را گل نکنیم...
 
 
 
 
 
 
باداب سورت، باید ها و نباید ها

ماده ۱- ساعات بازدید از ۶ صبح تا ۹ شب می باشد و بازدید خارج از این ساعات به علت عدم وجود روشنایی کافی ممنوع است.

ماده ۲- به منظور حفظ محیط زیست از ریختن زباله بر روی چشمه ها و پلکان های آن جدا خوداری کنید و از سطل های زباله نزدیک چشمه ها استفاده فرمایید.

ماده ۳- تردد وسایل نقلیه بر روی پلکان ها و حوضچه ها اکیدا ممنوع می باشد زیرا موجب تخریب این اثر زیبا می شود. با این مورد به شدید ترین وجه ممکن برخورد خواهد شد و توسط نهاد های مسئول وسیله نقلیه توقیف خواهد شد.

ماده ۴- از راه رفتن و دویدن بر روی پلکان ها و رج آن اکیدا خودداری فرمایید. همچنین ورود به محوطه باداب سورت با کفش و پوتین آجدار ممنوع است. لذا از گردشگران عزیز تقاضا داریم کفش یا دمپائی مناسب همراه داشته باشند.

ماده ۵- از حفر گودال برروي حوضچه ها به منظور استفاده از آب و انداختن سنگ های داغ در آن و تبدیل آن به جکوزی، جدا خودداری کنید.

ماده ۶- روشن کردن آتش زیر درختان و همچنین کنار درياچه و حوضچه ها که زيبايي اثر را از بيبن می برد ممنوع می باشد.

ماده ۷- آوردن حیوانات خانگی به داخل چشمه ها و حوضچه ها ممنوع است.

ماده ۸- این منطقه، "منطقه آزاد گردشگری" نیست لذا خواهشمندیم شئونات اسلامی را از هر حیث رعایت فرمایید.

ماده ۹- اقامت شبانه در چادر٬ کنار چشمه ها به علت "مسائل امنیتی" و از بین رفتن محیط زیست مطلقا ممنوع می باشد.

ماده ۱۰- اقامت در زمین های اطراف چشمه ها که متعلق به کشاورزان محلی می باشد اکیدا ممنوع است. در بعضی از این زمین ها سگ هایی از نژاد دوبرمن جهت نگهبانی شبانه برای جلوگیری از حمله گراز ها استفاده می شود لذا اقامت شبانه در آن ممکن است خطراتی را به همراه داشته باشد.

ماده ۱۱- اقامت در حسینیه روستا به دلیل برگزاری مراسم مذهبی ممنوع می باشد و اساسا فلسفه آن با کاروانسرا و هتل مغایر است.

ماده ۱۲- به تابلو های هشدار دهنده ایی که در منطقه نصب شده توجه فرمایید.

ماده ۱۳- شنا کردن در دریاچه باداب سورت اروست به علت "عمق زیاد در برخی نقاط"، برای افرادی که به فن شنا آشنا نیستند ممنوع می باشد.

ماده ۱۴- شنا کردن در دریاچه باداب سورت برای بانوان محترم فعلا مقدور نیست و در حال حاضر ممنوع می باشد.

ماده ۱۵- اکیدا توصیه میشود قبل از سفر به روستا جهت اقامت در ویلا ها، از طریق صفحه "امکانات رفاهی و اقامتی" اطلاعات لازم را کسب نمایید و از تشریف فرمایی سرزده جدا خودداری کنید چرا که در این صورت هیچ اتاقی اجاره داده نخواهد شد. درضمن به علت تغییراتی که در سایت ایجاد می شود، ممکن است افراد محلی از شماره ویلاها اطلاع دقیقی نداشته باشند، لذا سفر سرزده گردشگران را دچار سردرگمی خواهد کرد.

ماده ۱۶- بازدید از چشمه ها فعلا رایگان می باشد لذا از پرداخت وجه به افراد غیر جهت ورودیه خودداری فرمایید.

ماده۱۷- از آنجائیکه چشمه ها در ارتفاعات می باشد و وزش باد شرایط مناسبی جهت پرواز با کایت و چتر محیا کرده است از افرادی که قصد پرواز دارند تقاضا می شود که از قبل هماهنگی های لازم را انجام دهند.

 *رعایت نکات فوق نشانه شخصیت شماست*

 

 

توجه: بدیهی است در صورت مشاهده موارد ۱ تا ۱۲ فرد یا افراد خاطی توسط پاسگاه اروست به مراجع ذی ربط معرفی می شوند. ممکن است برخی از افراد به این هشدار ها توجه نکنند ولی دیر یا زود با آن ها برخورد خواهد شد. اگر فرد یا افراد خاطی عضو تور گردشگری باشند به آن ها تذکر داده خواهد شد و در صورت تکرار با همکاری سازمان های مسئول مجوز آن تور به حالت تعلیق در خواهد آمد و در صورت حاد بودن خسارت مجوزشان باطل خواهد شد. چراکه این اثر به ثبت ملی رسیده است و تخریب آن به هر شکل جرم محسوب می شود و مجرم تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. لذا از لیدر های گرامی تقاضا می شود مراقبت بیشتری نسبت به اعضای گروهشان داشته باشند. البته به هیچ عنوان قصد امنیتی کردن فضا را نداریم اما متاسفانه به علت توجه نکردن برخی از گردشگرنما ها به این مسائل که چیزی کمتر از ۵ درصد کل گردشگران و بازدید کنندگان این اثر را شامل می شوند، ما ناگزیر به برخورد با آن ها از طریق مراجع ذی صلاح هستیم.

 

تقدیر و تشکر: در اینجا از شرکت معظم هنکل پاک وش به علت توجه به مسائل زیست محیطی و همکاری صمیمانه در زمینه حفاظت از این میراث طبیعی و ملی از طریق سرمایه گذاری در جهت خرید و نصب سطل های زباله و تابلو های هشدار دهنده در منطقه سپاسگزاریم.

*پاک وش مشوق پاکیزگی*

 

همچنین از همه ی شرکت های معتبر دوستدار محیط زیست در جهت فرهنگ سازی و حفاظت از این منطقه زیبا و میراث ملی دعوت به عمل می آوریم. 

 

توصیه های مفید:

۱- در صورت مواجه شدن با مشکلات امنیتی به پاسگاه روستای اروست مراجعه بفرمایید.

۲- در صورت نیاز به درمانگاه می توانید به خانه بهداشت این روستا مراجعه کنید.

۳- به علت برف گیر بودن منطقه در فصل زمستان، از آوردن وسیله ی نقلیه بدون زنجیر چرخ اکیدا خودداری فرمایید.

۴- در طی مسیر گردنه های خطرناکی وجود دارد که سقوط به دره به علت سرعت زیاد و همچنین انحراف به چپ عامل اکثر تصادفات این منطقه است لذا خواهشمندیم مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کنید.

۵- در طول مسیر ممکن است از روستاهای زیادی عبور کنید لذا با سرعت مطمئنه رانندگی کنید و مراقب سرعت گیر های غیر استانداردی که در ورودی هر روستا وجود دارند باشید.

۶- در طول مسیر هر لحظه ممکن است حیوانات اهلی عرض جاده را طی کنند لذا احتیاط کنید.

۷-  در صورتیکه خودرو به حیوانات اهلی برخورد کند راننده موظف به پرداخت غرامت آن می باشد.

۸- در تابستان برای روز لباس خنک و برای شب لباس گرم همراه داشته باشید.

۹- آفتاب منطقه سوزان است، لذا به گردشگران توصیه می شود که کرم ضد آفتاب، کلاه و عینک آفتابی همراه داشته باشند.

۱۰- از آنجایی که اغلب گردشگران از شهر تهران به این منطقه سفر می کنند توصیه می شود که از بر پایی تورهای یک روزه خودداری کنند چراکه به علت مسافت ۳۵۰ کیلومتری این چشمه ها از تهران در مجموع باید ۷۰۰ کیلومتر را در رفت و برگشت طی کنند. طی کردن چنین مسافتی در یک روز خستگی زیادی به همراه دارد، لذا گردشگران عزیز طوری برنامه ریزی کنند که دچار مشکل نشوند.

۱۱- از آنجائیکه حدود ۳ کیلومتر از مسیر چشمه ها خاکی می باشد، برخی از گروهها برای رفتن به چشمه ها از مینی بوس های روستایی به طور دربستی استفاده می کنند. لازم به توضیح است که هزینه اجاره این وسائل نقلیه حداکثر ۳۰ هزار تومان می باشد. در صورتی که راننده ای بیش از این مبلغ درخواست کرد مشخصات خودرو و راننده را برای ما ارسال کنید.

۱۲- برخی از افراد سودجو در منطقه با پیشنهاد قیمت هایی بعضا نازل جهت اجاره ویلا سعی در گمراه کردن گردشگران دارند و آن ها را به مکان های غیر استاندارد (خرابه) می برند که باعث گله و شکایت مسافران شده است. بهترین و استاندارد ترین ویلا های منطقه در اختیار سایت باداب سورت می باشد و زیر نظر این سایت فعالیت می کنند. لذا در صورتی که خواهان اقامت هستید فقط از طریق همین سایت اقدام فرمایید.

۱۳- در صورتی که خودروی خودرو را به مدت طولانی در منطقه ترک می کنید حتما موارد ایمنی را رعایت فرمایید.

۱۴- اساسا مسولین سایت و یا دهیاری در کنار چشمه ها مستقر نیستند. لذا پل ارتباطی ما با گردشگران همین سایت باداب سورت می باشد.

 

هشدار: فعلا هیچ لیدر و راهنمایی در کنار باداب سورت اروست مستقر نیست، متاسفانه افراد جوانی که سابقه سرقت دارند با معرفی خود به عنوان لیدر محلی و همچنین با وعده در اختیار گذاشتن ویلای ارزان، مبالغی را از گردشگران دریافت می کنند و سپس متواری می شوند. در صورت مشاهده، هرگز به مطالب کذب آنها توجه نکنید و فورا مراتب را جهت پیگیری به مسئولین سایت یا پاسگاه اروست اطلاع دهید.

 

* اعتماد شما افتخار ماست *

 

 ==========================================================

 

 

مرام نامه حفاظت از محیط زیست

 

 

مقدمه:

ما همه سرنشينان يك كشتي هستيم؛ كشتي جهان كه گهواره و محل زيست و پرورش انسان است و اين نقش يگانه را براي خود حفظ كرده است. اما جنگ و تخريب طبيعت و محيط زيست دو تهديد اصلي براي اين كشتي و آينده بشريت محسوب مي شود. تهديداتي كه ريشه در تمايلات منفي دروني، فزون خواهي و برتري جويي بشر دارند و هر يك به تنهايي يا با هم مي توانند آينده دشوار و تاريكي را براي جوامع انساني رقم زنند. همانگونه كه تاكنون صدمات و ضررهاي جاني و مالي فراواني را بر بشريت تحميل كرده اند. پيوستگي زندگي مادي و معنوي انسان با طبيعت امري قطعي و زمينه ساز تعالي و پيشرفت اوست. طبيعت سرشار از مواهب الهي علاوه بر اينكه منابع فراواني را رايگان در اختيار بشر قرار داده، الهام بخش و از عناصر اصلي رشد معنوي او به شمار آمده و سبب آرامش فكري و روحي انسان ها و منشاء خلاقيت و نوآوري است. صلح نيز هدف غايي بسياري از تلاش هاي جهاني و آرماني هميشگي براي بشريت محسوب مي شود كه متاسفانه در حال حاضر دستيابي به آن به ويژه با حفظ صفت عادلانه و پايدار، دشوارتر و پيچيده تر از گذشته مي نمايد. چه ستيزه ها و جنگ ها كه به نام صلح و برقراري آرامش رخ نداده و چه ظلم و ستم هايي تحت اين نام مقدس شكل نگرفته است. خداوند بشر و جهان را با صلح و بخشندگي آغاز كرد و اين كليد همه معارف بشريست. حيات به معني محيط زيست و صلح به معناي سلام و آرامش از نشانه هاي حقيقي خالق وجودند. اما منازعه قدرتمندان براي غلبه، استيلا و بهره برداري هر چه بيشتر از موجودات و منابع حياتي نافي اين صفات عالي و هدايت گر است. خشونت، تروريسم، اشغال مسلحانه، مناقشات قومي و بالاخره جنگ زاييده افكار نا آرام بشري و انسان هايي فاقد آرامش درون است. در حقيقت صلح با انسان ها و طبيعت فقط مي تواند پس از صلح انسان با خويش معني يابد. از اين رو براي رفع خشونت و جنگ و تغيير روند تخريب و نابودي طبيعت بايد افكار و سياست ها و قلب ها و جان ها را متاثر نمود تا رويكردها تغيير كند. جهان امروز به گفتمان مستمري نيازمند است كه بتواند به تغيير نگرش ها، سياست ها و رفتارها منتهي شود. اين فرآيند از سطح بين المللي دولتي و رسمي تا سطوح ملي و مدني بايد گسترش يابد و به تلاشي فراگير و گسترده بيانجامد. سازمان سازمان حفاظت محيط زيست به عنوان متولي حفاظت از محيط زيست به خوبي مي توانند عهده دار اين مهم شود. در عرصه هاي ملي و بين المللي گفتمان محيط زيست اهميت و جايگاه قابل توجهي دارد و در قالب موضوعات متنوع و مبتلابه جوامع مي تواند زمينه ساز ايجاد تفاهم و درك مشترك در سطوح نخبگان فرهنگي و سياسي شود و مسيرهاي ناشناخته و تاريك گذشته را با تاباندن نوري فراگير و دركي نوين از معادلات جهان هستي روشني بخشد.

 اصول مرام نامه ( اشخاص حقيقي):

 1- اينجانب تبعيت كامل خود را از اصل پنجاهم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران ( اصل پنجاهم : در جمهوري اسلامي حفاظت از محيط زيست كه نسل امروز و نسل هاي بعد بايد در آن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشد وظيفه عمومي تلقي مي گردد. از اين رو فعاليت هاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست يا تخريب غير قابل جبران آن ملازمه پيدا كند ممنوع است.) اعلام و با الهام از اين اصل معتقدم كه محيط زيست تضمين كننده حيات رو به رشد نسل كنوني و نسل هاي آينده است و بايد مورد حفاظت و حمايت قرار گيرد.

 2-  اينجانب باور دارم كه محيط زيست و طبيعت به عنوان بستر واقعي براي بقاء و تعالي انسان ها و پيوند دهنده آرمان هاي مشترك بشري و صلح و دوستي بايد همواره مورد احترام و حفاظت قرار گيرد.

 3-اينجانب معتقدم اجتناب از بروز هرگونه تنش، جنگ، آشوب و بي نظمي به عنوان نابود كننده محيط زيست و تلاش در جهت ارتقاء نقش صلح و قانونمندي در جهت حفظ محيط زيست بايد سر لوحه اهداف سازمان ها، موسسات و اشخاصي باشد كه در زمينه محيط زيست فعاليت مي كنند.

 4-اينجانب با پذيرش صلح، محيط زيست و توسعه به عنوان مباني و اصول منسجم توسعه پايدار و پيشرفت ملت ها از جمله ملت ايران ، تحقق اهداف توسعه پايدار را وظيفه خود تلقي مي كنم.

 5-اينجانب دستيابي به صلح پايدار و عادلانه از طريق گفتگوي تمدن ها و تعامل بين فرهنگ ها و اديان را از عوامل موثر حفظ محيط زيست دانسته و همواره در جهت تحقق آن كوشش خواهم كرد.

6-از آنجا كه فقر و گرسنگي، فقدان بهداشت، بي سوادي، ظلم و تعيض مردم هر كشوري را از داشتن يك زندگي مناسب پايدار و دستيابي به محيط زيست سالم محروم خواهد كرد، تلاش در جهت برقراري عدالت اجتماعي و رفع تبعيض در ابعاد گوناگون از جمله بين فقير و غني، زن و مرد، اقوام مختلف و غيره براي ارتقاء كيفيت زندگي و آينده اي بهتر مورد تاكيد اينجانب است.

7-با اطمينان از اينكه دستيابي به صلح و توسعه پايدار و حفظ محيط زيست از طريق تقويت انديشه زيست محيطي، فرهنگ سازي و ارتقاء دانش و آگاهي هاي عمومي تحقق مي يابد، اينجانب تلاش دراين جهت را از اهم وظايف خود تلقي مي كنم.

8-پاي بندي به اصول و قوانين و مقررات زيست محيطي و احترام به قواعد بين المللي در زمينه صلح و محيط زيست و ايجاد ارتباط زيست محيطي براساس احترام متقابل همواره سر لوحه ديدگاهها و فعاليت هاي اينجانب قرار دارد.

9-اينجانب با اعتقاد به مشاركت عمومي در سطوح محلي، ملي، منطقه اي و بين المللي تشويق و تقويت زمينه هاي مشاركت فعال مردم و ارتباط بين سازمان ها وتشكل هاي غير دولتي زيست محيطي را به منظور پايداري صلح عادلانه و محيط زيست بر خود فرض مي دانم.

 10- گسترش توانمندي و روحيه همكاري براي حفاظت از محيط زيست و ايفاي نقش چشمگير در عزم ملي براي توسعه پايدار و كمك به اقدامات و تدابير پيشگيرانه در زمينه سياست ها، برنامه ها، طرح ها و فعاليت هاي اثرگذار بر محيط زيست از اهداف اصولي اينجانب است.